Wigilijne potrawy — wypróbuj nasz przepis!

Już wkrótce czeka nas najpiękniejszy okres w całym roku — Święta Bożego Narodzenia. Zasiądziemy przy uroczyście przystrojonym stole, będziemy śpiewać kolędy i podzielimy się opłatkiem. To czas radości i pokoju, ale także rozkoszowania się delikatesami polskiej kuchni. Mamy dla Was sprawdzony przepis, serdecznie go polecamy !

przepis na barszcz wigilijny

Przed Wigilią

Do kolacji wigilijnej Polacy zasiadają 24 grudnia o zmierzchu, wraz z ukazaniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Czyni się to na pamiątkę przyjścia na świat, ponad dwa tysiące lat temu, Jezusa Chrystusa. Do wigilii zasiadają nie tylko osoby wierzące, wielu Polaków po prostu podtrzymuje tę piękną polską tradycję. Przed świętami jest także oczywiście wiele pracy, dom musi zostać generalnie wysprzątany, a na stole powinny pojawić się prawdziwe specjały. Przestrzega się zasady, że potrawy mają być postne. Pod obrus wkłada się źdźbła siana, które mają przypominać wszystkim, że Jezus przyszedł na świat w ubogiej stajence, w towarzystwie zwierząt. Przy stole zostawia się jedno wolne miejsce dla niespodzianego gościa.

Tradycyjnie potraw ma być dwanaście. W wielu domach podaje się czerwony barszcz, zupę rybną lub grzybową, ryby smażone (tradycyjnie karp), ryby faszerowane, pieczone i w galarecie, pierogi z grzybami, kluski z makiem, kompot z suszonych owoców oraz kutię.

przepis na barszcz wigilijny 2

Przepis od Lodo!

Wśród naszych pracowników mamy prawdziwego szefa kuchni! Polecamy Wam zatem nasz przepis na przepyszny barszcz z pasztecikami.

Barszcz czerwony

Składniki na zakwas”

  • 1 kg czerwonych buraków,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 liść laurowy,
  • 2 ziarna pieprzu,
  • 3 szklanki wody mineralnej lub zwykłej przegotowanej i ostudzonej,
  • 1 łyżka soli.

Przygotowanie zakwasu

Buraki trzeba umyć i bardzo cienko obrać (warto zrobić to w rękawiczkach gumowych). Opcjonalnie buraków można też nie obierać, tylko dokładnie je wyszorować i odciąć końcówki. Buraki kroimy na kawałki i wkładamy do dużego słoika i dociskamy, dodajemy czosnek, liść laurowy oraz pieprz. Wszystko zalewamy wodą z solą, tak aby przykryć buraki. Potrząsamy słojem, aby pozbyć się pęcherzy powietrza. Słoik zamykamy i pozostawiamy na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu, aż powstanie piana (rozpocznie się fermentacja). Następnie słój odstawiamy do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy, ewentualnie do lodówki. Optymalna temperatura do kiszenia to około 10 stopni C, nie mniej niż 0 stopni C.

Składniki na zupę:

  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 3 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 10 ziaren pieprzu,
  • 2 kg czerwonych buraków,
  • 1/2 korzenia selera,
  • 1 jabłko (np. szara reneta),
  • sól morska (około 1/2 łyżki) i świeżo zmielony czarny pieprz (około 1 łyżeczki),
  • 3 łyżki cukru,
  • wywar z grzybów,
  • dodajemy: 250 - 500 ml zakwasu buraczanego, zrobionego wcześniej.

Przygotowanie

Opalamy na palniku cebulę i  1 ząbek czosnku. Cebulę i czosnek przekrawamy na pół i dodajemy do  wywaru z grzybów. Buraki i seler umyć, obrać ze skórki, następnie zetrzeć na tarce (na dużych oczkach, jak do surówki) albo posiekać w melakserze. Jabłko razem ze skórką zetrzeć na tarce. Starte buraki, seler i jabłko wkładamy do dużego garnka, dodajemy 2,5 litry wody .

Zupę gotujemy na umiarkowanym ogniu, doprowadzamy do wrzenia, następnie zmniejszamy ogień do minimum, przykrywamy i na minimalnym ogniu gotujemy wywar przez około 25 minut (wywar ma tylko lekko pyrkać, a nie mocno się gotować). W międzyczasie dodajemy do wywaru liście laurowe, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Po zagotowaniu należy trzymać wywar jeszcze na minimalnym ogniu przez około 10 minut. Odstawiamy garnek z ognia. Potem barszcz zostawiamy w spokoju na około godzinę.

Do barszczu dodajemy sól (do smaku), pieprz mielony, cukier, świeży posiekany ząbek czosnku, wywar z grzybów i zakwas buraczany (według smaku). Barszcz podgrzewamy, tak aby rozpuścił się cukier i dodane przyprawy wydały aromat. Następnie czekamy do ostudzenia, cedzimy i chowamy do lodówki. Następnego dnia przed podaniem podgrzewamy, w razie potrzeby doprawiamy. Do gotowania polecamy nasze wypróbowane garnki!

Paszteciki

Składniki na ciasto:

  • 3 żółtka,
  • 100 g masła, bardzo miękkiego,
  • 35 g świeżych drożdży (lub 8 g instant),
  • 1 łyżka cukru,
  • 250 ml ciepłego mleka,
  • 350 g mąki pszennej, np. tortowej,
  • 3/4 łyżeczki soli.

Na paszteciki, na wierzch:

  • żółtko + 1 łyżka mleka,
  • do posypania, np. czarnuszka, sezam, kminek, siemię lniane.

 

Przygotowanie

Nadzienie: Duszona kapusta z grzybami

Ciasto:

Żółtka i masło wyjąć zawczasu z lodówki. W miseczce rozetrzeć drożdże z cukier, dodać ciepłe mleko oraz 2 czubate łyżki mąki. Wszystko wymieszać i odstawić na około 10 - 15 minut pod przykryciem ze ściereczki, aż do czasu, gdy na powierzchni powstanie gruba piana.

W międzyczasie przesiewamy mąkę do większej miski, dodajemy sól i mieszamy. Następnie wlewamy rozczyn z drożdży, najlepiej całość wymieszać drewnianą łyżką. Dodajemy stopniowo żółtka, cały czas wszystko mieszając lub miksując,  aż ciasto będzie gładkie i bez żadnych grudek. Wyrabiamy je przez około 3 - 5 minut (ręką lub hakiem miksera do ciasta drożdżowego). Następnie stopniowo dodajemy miękkie masło, cały czas miksując lub zagniatając ciasto. Wyrabiamy całość przez około 10 minut, do czasu aż ciasto będzie gładkie i elastyczne i nie będzie się lepiło do palców. Następnie ciasto wkładamy ciasto do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę.

Formowanie pasztecików

Wykładamy ciasto na stolnicę, chwilę gnieciemy i formujemy kulę.  Podsypujemy stolnicę mąką i rozwałkowujemy ciasto na prostokąt o wymiarach 35 x 45 cm. Dzielimy go na 4 części (paski o szerokości około 11 cm). Na brzegu paska układamy nadzienie i zwijamy rulon — zaczynając od dłuższego boku prostokąta od strony z nadzieniem), na końcu zlepiamy ciasto na całej długości łączenia.

Do pieczenia pasztecików polecamy Państwu piec konwekcyjno-parowy.

Dużą blachę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia, rulony przekładamy dłońmi i układamy łączeniem do dołu na blaszce, zachowując odstępy.  Tępą stroną noża wykonujemy na cieście ukośne paski na krzyż, następnie kroimy nożem (ostrą częścią) na około 4 - 5 centymetrowe kawałki i tak pozostawiamy ciasto na blaszce.

Pieczenie

  • Paszteciki smarujemy roztrzepanym żółtkiem z mlekiem i posypujemy kminkiem, czarnuszką, sezamem lub siemieniem lnianym. Odstawiamy na około 1/2 godziny. Piekarnik nastawiamy na temperaturę 180 stopni C.
  • Wstawiamy blaszkę do piekarnika i pieczemy paszteciki przez około 25 minut, do czasu aż się przyrumienią. Można je odgrzewać na patelni pod przykryciem.

Życzymy Państwu smacznego!

2019-12-19

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.003 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl