Pralka przemysłowa - jak dobrać odpowiednie urządzenie pralnicze do swojej firmy?

Gdzie sprawdzą się pralki przemysłowe?

Jeśli chodzi o pralnictwo przemysłowe, pralki są  podstawowym elementem wyposażenia wszystkich pralni wodnych, ale nie tylko! W branży hotelarskiej, pralka przemysłowa jest koniecznością. Jeśli hotele mają nadążyć za częsta rotacją gości, a co za tym idzie - dużą ilością prania, muszą być wyposażone w specjalne pralnice przemysłowe. Mniejsze ośrodki i prywatne pensjonaty mogą natomiast zainwestować w pralkę półprofesjonalną o nieco mniejszych gabarytach i niższym, maksymalnym załadunku.

Pralka półprofesjonalna zdaje również egzamin w prywatnych domach, w których codziennie generowane są duże ilości brudnej odzieży. W przypadku rodzin wielodzietnych, zwykła pralka może okazać się mniej ekonomicznym rozwiązaniem od urządzenia półprofesjonalnego, ponieważ aby uporać się z praniem musiałaby być włączona niemalże kilka razy dziennie. Analogiczna sytuacja może dotyczyć żłobków, przedszkoli i placówek szkolnych/sportowych, w których prane są zmiany pościelowe, odzież sportowa i ręczniki.

Zaawansowane pralnice przemysłowe są obowiązkowym wyposażeniem szpitali i placówek medycznych, w których niezbędne jest perfekcyjne pranie i dezynfekcja odzieży roboczej, kitli, zmian pościelowych i innych materiałów, które mają kontakt z pacjentami i personelem medycznym. W takim wypadku, zwykła, lub półprofesjonalna pralka nie tylko nie poradzi sobie ze specyficznymi zabrudzeniami, ale przede wszystkim nie zdezynfekuje i nie pomieści znaczącej ilości wsadu.

myPRO duet

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki przemysłowej?

Wybierając pralnice przemysłowe, należy zwrócić uwagę na wielkość bębna i maksymalną liczbę załadunku, która jest podawana w kilogramach.  Warto również zapoznać się z długością cykli prania, ich charakterystycznych cechach i poborem mocy. Cena również ma znaczenie. Pralnice przemysłowe wiążą się z dość znaczną inwestycją - zwłaszcza jeśli wybiera się zaawansowany model, wysokiej jakości. Niektóre pralnice przemysłowe są maszynami wolnostojącymi – inne mogą wymagać przytwierdzenia ich do podłoża, dzięki czemu nie muszą posiadać dodatkowych amortyzatorów (pralnico-wirówki sztywnomocowane). Pralnice wolnostojące są z kolei wyposażone w specjalne amortyzatory, które znoszą drgania maszyny podczas jej pracy, zapewniają cichszą pracę i zapobiegają jej ewentualnemu przemieszaniu się podczas procesu wirowania. Warto wziąć pod uwagę, że profesjonalne urządzenia pralnicze są ciężkie, a stają się jeszcze cięższe kiedy zostaną dodatkowo obciążone załadunkiem, który może wynieść od ok 20 do nawet 200 kg! Sposób ich montażu ma więc duże znaczenie.

Jaką pralnicę przemysłową wybrać?

Aby określić, jaką pralkę przemysłową należy kupić, dobrze jest najpierw określić jej docelowe zastosowanie. Branża, w jakiej będzie wykorzystywana może być kluczowym czynnikiem determinującym wybór urządzenia. Dobrze jest również ocenić co najczęściej będzie przedmiotem prania. Jeśli mają to być rzeczy dużo gabarytowe, takie jak zmiany pościelowe i prześcieradła, niezbędne będzie postawienie na model o dużej pojemności, oscylującej nawet w granicach 200 kg. Pralnice przemysłowe to w pełni zautomatyzowane, nowoczesne urządzenia. Mogą dzielić się na kilka rodzajów. Najbardziej zaawansowane technologicznie pralnice tunelowe są wyposażone w wiele komór, w których kolejno odbywa się pranie wstępne, zasadnicze i dezynfekcja.

  • Pralka półprofesjonalna - jest lekka i stosunkowo niewielka o pojemności do około 5 - 8 kg. Jest to najbardziej standardowy typ pralki przemysłowej i doskonale sprawdzi się przy zapotrzebowaniu do 8 prań dziennie.
  • Pralka przemysłowa - jest podobna do pralki półprofesjonalnej, ale charakteryzuje się znacznie większą możliwością załadunku. W przypadku większego zapotrzebowania na pranie, są po prostu bardziej ekonomicznym wyborem dla przedsiębiorstwa. Pralki przemysłowe są zazwyczaj są dość duże, wymagają sporej przestrzeni, ale wystarczają na duże ładunki, które w zależności od wybrania określonego modelu, mogą przyjąć nawet ponad 200 kg załadunku na jeden cykl prania! Idealnie nadają się do środowisk komercyjnych, w których konieczne jest ciągłe wykonywanie prania.
  • Pralnica z barierą higieniczną - to pralka przemysłowa, dedykowane do użytku przez szpitale, restauracje i miejsca,  w których higiena jest absolutnym priorytetem. Pralki z barierami higienicznymi zmniejszają zanieczyszczenie krzyżowe, dzięki możliwości oddzielenia strony załadunku i rozładunku maszyny przez specjalnie zamontowaną barierę. Brudne ubrania, pościel itp. są umieszczane z jednej strony i można je rozładować wyłącznie z drugiej strony.

Najnowocześniejsze modele są w stanie zmaksymalizować ilość prań przy jednoczesnym wysokim oszczędzaniu energii elektrycznej i poboru wody. Dla wygody użytkowania, niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w automatyczne dozowniki detergentów do prania, wysokie prędkości wirowania, które mają wpływ na skrócenie czasu suszenia, a także wygodne czyszczenie parą. Każde dodatkowe funkcje zwykle podnoszą wartość urządzenia – warto zastanowić się, czy każda z nich będzie miała swoje zastosowanie. Jeśli nie - warto rozważyć zakup nieco prostszego, ale nadal wysoce profesjonalnego urządzenia pralniczego.Sprawdź ofertę najlepszych urządzeń pralniczych.

2020-01-16

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.002 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl