Jak wybrać odpowiednie urządzenie farmaceutyczne? Szafy chłodnicze apteczne i laboratoryjne

Jak wybrać odpowiednie urządzenia farmaceutyczne?

Urządzenia farmaceutyczne takie jak szafy chłodnicze apteczne i szafy chłodnicze laboratoryjne są jednym z najważniejszych elementów działania apteki. Ich wysoka jakość wpływa nie tylko na komfort pracy zatrudnionych aptekarzy oraz na warunki wytwarzania i przechowywania leków, ale także na ogólny wizerunek apteki. Urządzenia farmaceutyczne objęte są normami i wymogami jakościowymi oraz ilościowymi, stawianymi działalności farmaceutycznej przez odpowiednie ustawy Ministra Zdrowia.

 

Co o sprzęcie farmaceutycznym mówią obecnie polskie przepisy? 

Urządzenia farmaceutyczne, które znajdą się na wyposażeniu apteki muszą spełniać szczegółowe wytyczne precyzowane przez zarządzenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Rozporządzenie to określa bowiem nie tylko parametry, jakie spełniać musi lokal apteczny, ale i jest ono źródłem norm dotyczących sprzętu farmaceutycznego dopuszczonego do użytku w Polsce. Rozporządzenie to mówi między innymi, że każda działająca w Polsce apteka musi być wyposażona w urządzenia, które umożliwiają przygotowanie leków w formach farmaceutycznych wytwarzanych w aptekach, a także każda apteka musi posiadać urządzenia zabezpieczające poprawne przechowywanie leków i innych wymogów medycznych w warunkach wykluczających zakurzenie, zabrudzenie lub wydostanie się leku z hermetycznego opakowania. Na wyposażeniu każdej apteki znaleźć się muszą zatem: stół ekspedycyjny, szafy ekspedycyjne, szafy magazynowe, lodówki lub szafy chłodnicze medyczne, szafy laboratoryjne, termometry i higrometry, loże recepturowe, wagi wielozakresowe, stół kryty, aparat do wytwarzania wody oczyszczonej, szkło do produkcji leków recepturowych, loże z nawiewem laminarnym, odpowiednio dobrane do charakteru działalności apteki sterylizatory, a także szafy pancerne zabezpieczające przechowywanie i wykluczające dostęp osób trzecich do narkotyków medycznych i środków psychoaktywnych. W każdej aptece znaleźć się także powinny szafy chłodnicze przeszklone. 

PROFESJONALNA CHŁODZIARKA LABORATORYJNA LIEBHERR

Co brać pod uwagę w zakupie urządzeń farmaceutycznych? 

Wysoka jakość urządzeń farmaceutycznych to zarazem gwarancja wysokiej jakości pracy apteki. Planując zakup wyposażenia farmaceutycznego apteki brać trzeba pod uwagę szczegółowe wytyczne rozporządzenia Ministra Zdrowia, by uniknąć kar i mandatów podczas rutynowych kontroli, ale również jakość techniczną urządzeń farmaceutycznych oferowanych na polskim rynku produktów medycznych. Szczegółowa kontrola parametrów technicznych konieczna będzie w szczególności w przypadku chłodziarek farmaceutycznych, lodówek na szczepionki, sterylizatorów, mikserów recepturowych oraz sprzętu wentylacyjnego. Obecnie producenci urządzeń farmaceutycznych takich jak: szafy chłodnicze apteczne, szafy laboratoryjne i medyczne sami dbają o zgodność sprzętu z polskimi normami, jednak zawsze należy potwierdzać tę regułę, zadając szczegółowe pytania przed zakupem. W przypadku lodówek i szaf chłodniczych polecane są modele zapewniające przede wszystkim podczas ich użytkowania samoczynne odszranianie, elektroniczny wyświetlacz temperatury i jej regulator oraz izolowane, transparentne drzwi. Jeśli chodzi o sterylizatory apteczne, zgodnie z polskimi normami muszą one gwarantować wymuszony obieg powietrza. Bez tego parametru sterylizator nie zostanie zaakceptowany podczas kontroli. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdej apteki jest także urządzenie wentylacyjne, które jest w stanie wygenerować minimalnie 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę. W przypadku pomieszczeń aptecznych takich jak: izba recepturowa, izba do przygotowywania produktów homeopatycznych oraz zmywalnia wentylatory powinny wytwarzać co najmniej 2-krotną wymianę powietrza raz na godzinę. Indywidualne potrzeby wyposażenia lokalu aptecznego w urządzenia farmaceutyczne należy każdorazowo dostosowywać nie tylko do rozporządzenia Ministra Zdrowia, ale także wskazówek zawartych w Farmakopei Polskiej, by uniknąć kłopotów w trakcie kontroli. 

Chłodziarka przeszklona do apteki

 Najważniejsze elementy wyposażenie profesjonalnej apteki: szafy chłodnicze apteczne, medyczne i laboratoryjne  

Wyposażenie profesjonalnej apteki oparte być musi obecnie o - zgodne z polskimi normami - szafy chłodnicze apteczne, laboratoryjne i medyczne. Liderem wśród producentów tego typu sprzętu, w tym szaf chłodniczych przeszklonych jest firma Liebherr. Uniwersalne produkty Liebherr mogą służyć do bezpiecznego przechowywania różnorodnych produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych w odpowiednich dla tych produktów temperaturach. Również szafy chłodnicze laboratoryjne Liebherr charakteryzują się mechanizmem termoobiegowym z automatycznych samoodszranianiem. Ten wiodący na rynku urządzeń farmaceutycznych producent zadbał również o to, aby wybrane szafy chłodnicze mogły być płynnie łączone z modułami farmaceutycznymi. Szafy chłodnicze przeszklone, podobnie jak i inne urządzenia podświetlane są bezpiecznym oświetleniem ledowym, dodatkowo tworzącym eleganckie efekty wizualne, które nadają wnętrzom aptecznym profesjonalny, budzący zaufanie wygląd, doceniany zarówno przez pracowników, jak i klientów polskich aptek. 

2020-01-16

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.181 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl