Szafy chłodnicze medyczne, apteczne do gastronomii. Jak dobrać odpowiednie urządzenie dla swojej firmy?

Zastosowanie szaf chłodniczych w gastronomii

Przechowywanie produktów spożywczych to prawdziwe wyzwanie ze względu na stosunkowo krótką świeżość poszczególnych produktów spożywczych. W celu przedłużenia ich świeżości wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup lodówki. Warianty dostępne w popularnych marketach mogą okazać się jednak niewystarczające ze względu na słabą moc urządzenia, brak odpowiednich komór do przechowywania, a także ze względu na niewielką ilość miejsca do przechowywania. Produkty spożywcze, które nie są przechowywane w odpowiednich warunkach, szybko tracą swoje właściwości. W celu wydłużenia czasu ich przechowywania stosuje się popularne w przemyśle astronomicznym szafy chłodnicze. Szafy chłodnicze podzielić można na szafy służące wyłącznie do mrożenia oraz warianty służące zarówno do mrożenia, jak i chłodzenia produktów. Warto mieć na uwadze jednak zasadnicze różnice, jakie zauważyć można w przypadku tych dwóch wariantów. W szafie chłodnicze zakres zmian temperatury to 0-15 stopni C, a nie 2-8 stopni jak w przypadku tradycyjnych lodówek. Szafy służące do mrożenia mogą być regulowane w przedziale -14 do -28 stopni C. W przypadku tradycyjnych zamrażarek dostępnych w marketach przedział ten to  -6 do - 26 stopni C. Podczas wyboru szafy nierzadko zastanawiamy się nad tym, czy szafa ta powinna mieć przeszklenie, czy też nie. Dzięki nim możliwa jest lepsza organizacja pracy, gdyż potrzebny produkt od razu jest widoczny i może zostać wykorzystany. Szybki wybór produktu i brak konieczności szukania go to także gwarancja zachowania mocy urządzenia, gdyż ta, jak wiadomo, zmienia się wraz ze zmianą temperatury, jaka nastaje w momencie otwarcia lodówki i zetknięcia się ciepłego powietrza z zimnym, co wpływa także na stopień oblodzenia urządzenia. 

Chłodnictwo - szafy chłodnicze

Czym kierować się podczas zakupu szaf chłodniczych do gastronomii?

Podczas zakupu szafy chłodniczej do gastronomii pod uwagę należy wziąć takie parametry pod uwagę, jak:

  • Funkcjonalność (np. położenie półek, wielkość półek, jakość wykończenia szafy chłodniczej),
  • Efektywność energetyczna (zużycie energii w skali roku w celu wybrania ekologicznej linii produktów gwarantującej niższe zużycie prądu przy zachowaniu optymalnej mocy),
  • Własne zapotrzebowanie (należy uwzględnić, czy potrzebny nam jest produkt, taki jak szafy chłodnicze, czy szafy służące zarówno do chłodzenia, jak i mrożenia),
  • Gwarancja i obsługa serwisowa (Większość produktów sprzedawanych jest z gwarancją 12-miesięczną. Zdarzają się jednak wyjątki. Szafy chłodzące należy zakupić od renomowanego sprzedawcy oferującego towar najwyższej jakości). 

Zastosowanie szaf chłodniczych w przemyśle medycznym

 Przemysł medyczny rozwija się niezwykle dynamicznie. Coraz więcej leków ze względu na swój skład powinna być przechowywana w profesjonalnych miejscach, jakim są szafy apteczne, znane także jako szafy chłodnicze medyczne. Ze względu na rozwój medyny i fakt tworzenia nowych szczepionek, leków oraz innych preparatów, zapotrzebowanie na sprzęt służących do ich przechowywania wzrasta. W miejscach, takich jak szpital, czy laboratorium oprócz leków przechowywane są także próbki krwi i materiały do badania, których przechowywanie w temperaturze pokojowej mogłoby prowadzić do utraty właściwości i nieprawdziwości wyników badań. Wszystko to sprawia, że szafy chłodnicze laboratoryjne stały się nieodłącznym elementem placówek tego typu. 

chłodnictwo - moduł medyczny

Na co zwrócić uwagę, kupując szafy chłodnicze medyczne?

Szafy chłodnicze apteczne służą do przechowywania leków oraz materiałów do badań, których przechowywanie w temperaturze pokojowej mogłoby wpłynąć na zdrowie i życie ludzi. Fakt ten sprawia, że szafy chłodnicze medyczne muszą cechować się najwyższą jakością i spełniać warunki bezpieczeństwa. Lodówki do przemysłu medycznego powinny więc posiadacz specjalne mierniki temperatury oraz wyświetlacz służący do sterowania nią. W wielu miejscach dostrzec można szafy chłodnicze przeszklone. Umożliwiają eksponowanie towaru w aptece, ale także dają możliwość zachowania kontroli nad bezpieczeństwem oferowanych produktów. Pracownik apteki może niemal od razu dostrzec potrzebny lek oraz stworzyć listę brakujących produktów bez konieczności otwierania i przeszukiwania poszczególnych półek szefy. Podczas zakupu urządzenia tego typu warto zwrócić szczególną uwagę także na to, czy wybrane przez nas szafy chłodnicze medyczne zostały wyposażone w agregat prądotwóczy, który w przypadku awarii w dostawie prądu będzie mógł nadal wpływać na świeżość poszczególnych leków. Wśród dodatkowych funkcji, jakie wyróżniają szafy apteczne, czy szafy chłodnicze laboratoryjne wymienić można także podświetlenie LED, automatyczną funkcję odmrażania i odszraniania lodówki, a także alarm sygnalizujący fakt niedomkniętych drzwi. 

W jakich innych sektorach także stosuje się szafy chłodnicze?

Wśród branż, w których stosowanie szaf chłodniczych także jest popularne, wymienić można branżę:

  • Kosmetyczną/kosmetologiczną (przechowywanie produktów kosmetycznych jak maseczki i kremy w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych),
  • Lotniczą (stosowanie lodówek na produkty w samolotach),
  • Handlu (przechowywanie produktów głęboko mrożonych i takich z krótką datą ważności w lodówkach, a także niektórych kosmetyków w drogeriach).

2020-02-17

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.002 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl