Szafy chłodnicze apteczne - jak przechowywać leki?

Niektóre produkty lecznicze i wyroby farmaceutyczne wymagają przestrzegania ściśle określonych zasad przechowywania. W większości leki przechowywać można w temperaturze pokojowej, wynoszącej około 25 stopni C. Istnieją jednak leki, które w takich warunkach ulegną zepsuciu i nie będą miały żadnej właściwości leczniczej. Wszystko to sprawia, że w aptekach konieczne jest przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach. Służą do tego szafy chłodnicze apteczne, które sprawiają, że przechowywanie w nich leków wiążę się z lepszą ekspozycją, a także zachowaniem ich właściwości. 

Jak przechowywać leki lodówkowe?

Przechowywanie leków w nieodpowiednich warunkach może wiązać się z utratą ich właściwości. To samo dotyczy płytek do oddawania wymazów, a także szczepionek. Przestrzeganie reguł przechowywania leków jest zobligowane prawem, dlatego farmaceuci, pragnąc zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług oraz leki najwyższej jakości, zobowiązani są do zakupu produktów, takich jak szafy chłodnicze do aptek, w których umieszczenie leków wspomoże zachowanie ich długości i zadbanie o to, aby w jak najlepszym stanie trafiły do konsumentów. Leki lodówkowe to tak zwane preparaty termolabilne, czyli takie, które podatne są na działanie wysokiej temperatury. Należy przechowywać je w temperaturze 2-8 stopni C. Produkty medyczne tego typu już od momentu wytworzenia, aż do dostarczenia do apteki przechowywane są w ściśle określonych warunkach termicznych. Takie lodówki mają specjalny pomiar temperatury oraz ostrzegają przed ewentualnymi skokami temperatury, co mogłoby doprowadzić do pogorszenia się jakości leków. W momencie dostarczenia leków do apteki to od właściciela zależy, czy zadba on o oferowanie leków najwyższej jakości, czy też podejdzie do tematu w sposób niestaranny. 

Zachowanie ,,zimnego łańcucha transportu''

Tak zwany zimny łańcuch transportu to nic innego, jak zachowanie odpowiedniej temperatury leku aż od momentu dystrybucji, po dostarczenie leku do domu przez pacjenta. Chociaż w aptekach najczęściej znajdują się szafy chłodnicze przeszkolone, to wielu pacjentów nie dba o to, aby lek dostarczyć do domu w specjalnej torebce chroniącej lek przed przedostaniem się ciepła. Takie tymczasowe opakowanie może pomóc zachować temperaturę nawet do dwóch godzin. Kiedy lek dostarczymy do domu, umieszczamy go w lodówce. Umieścić należy go na środkowej półce tak, aby znajdował się daleko od ścianek. Nie powinien on być umieszczony także na drzwiach lodówki. Nigdy nie należy także zamrażać leku. Skrajnie niska temperatura jest dla leku tak samo niebezpieczna, jak jego przegrzanie. 

Jakie produkty należy przechowywać w chłodnych warunkach?

Wśród produktów, które należy przechowywać w chłodnych warunkach zarówno w aptece, jak i w domu wymienić można:

  • Szczepionki,
  • antybiotyki w zawiesinie,
  • insulinę,
  • niektóre krople do oczu,
  • niektóre probiotyki,
  • nystatynę w granulacie,
  • płytki służące do wykonania posiewu moczu.

Przykład dotyczący antybiotyków w zawiesinie jest szczególnie ważny, gdyż antybiotyki tego typu trafiają do apteki najczęściej w formie granulatu, do którego należy dodać wodę. Sam granulat przechowywany może być w temperaturze pokojowej, jednak rozrobienie go z wodą sprawia, że cały preparat powinien trafić do jak najchłodniejszego miejsca. Zawiesina cechuje się nietrwałością, dlatego jak najszybciej warto umieścić ją w lodówce i przechowywać ją tam aż do zakończenia kuracji. Szafy chłodnicze dla farmaceutów ułatwiają zadanie w aptece, gdyż po stworzeniu preparatu może on oczekiwać na odebranie zamówienia przez danego pacjenta. 

Skutki nieprawidłowego przechowywania leków

Szafy chłodnicze laboratoryjne to element nie tylko gabinetów pobierających materiały do badania, ale także aptek. Dzięki nim możliwe jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury leków. W wyniku przebywania w zbyt wysokiej temperaturze lek może stracić swoje właściwości fizyczne, przez staje się on nieskuteczny. Lek zwyczajnie przestanie działać. Insulinie zaszkodzić może nawet niewielka różnica stopni Celsjusza. Jeżeli ampułka jest otwarta, można przechowywać ją do miesiąca w temperaturze 25 stopni C. Przegrzanie jej o kilka stopni może doprowadzić do dezaktywacji. Warto tutaj pamiętać, że schłodzoną w lodówce insulinę należy przed podaniem delikatnie ogrzać w dłoniach, gdyż zastrzyk wykonany z zimnej insuliny może być bardzo bolesny. 

Lek jest nieświeży- Jak to rozpoznać?

Szafy chłodnicze zapobiegają zepsuciu się leku. Jak jednak rozpoznać, że lek może działać nieprawidłowo? Jedna z najważniejszych oznak jest zmiana koloru preparatu. Podejrzany powinien być także zmieniony zapach, widoczne kłaczki w ampułkach z insuliną, a także zmiana smaku leku. Podczas stosowania preparatu warto więc mieć na uwadze te sygnały ostrzegawcze, które powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Prawidłowe przechowywanie leków jest warunkiem skutecznej terapii. 

Zakup szafy chłodniczej do apteki- O czym warto pamiętać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów szaf służących do przechowywania leków. Podczas ich zakupu warto kierować się jednak kilkoma ważnymi aspektami, takimi jak odpowiednia jakość i solidność produktu, a także dodatkowe systemy alarmujące, pośród których wymienić można system informujący o skokach temperatury lub o zmianie temperatury w środku urządzenia. Problem ten można oczywiście bez trudu usunąć poprzez regulację urządzenia, jednak informowanie nieświadomego farmaceuty o zmianie warunków w szafie chłodnicze jest bardzo ważne i pozwala na dłuższe przechowywanie odpowiednie jakości leków. Niektóre moduły pozwalają także na wysyłanie alertów SMS pod dany numer telefonu, dzięki czemu nawet po zamknięciu apteki, właściciel będzie wiedział, czy urządzenia pracują prawidłowo. Szafy chłodnicze do aptek, takie jak szafy chłodnicze przeszklone cieszą się ogromnym zainteresowaniem właścicieli aptek, gdyż umożliwiają nie tylko zapewnienie lekom dobrych warunków, ale także poprawiają ekspozycję leków zwłaszcza wtedy, kiedy mają specjalne moduły LED. To doskonała forma poprawy wyglądu i widoku leków zwłaszcza w trakcie pochmurnych dni.

 

2020-03-20

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.004 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl