Już niedługo Święta!
Za krokiem krok i już minęła połowa grudnia. Zrobiło się zimno, a dzieci zaczynają marzyć o białym śniegu i choince. Jeszcze krótki czas i zasiądziemy przed pięknie nakrytym stołem, aby świętować Narodzenie Pańskie. Zróbmy wszystko, by w naszych domach zagościła radość, pokój i bezpieczeństwo…
Do Wigilii Polacy zasiadają 24 grudnia, jednak okres przedświąteczny — Adwent rozpoczyna się już 4 tygodnie wcześniej. W przystrojonych sklepach brzmią wesołe piosenki, a klienci szukają prezentów dla bliskich. Nie wszyscy wiedzą, że w kościołach każdego dnia odbywają się roraty. Są to piękne msze, na które dzieci i dorośli przychodzą z zapalonymi lampionami wyrażającymi oczekiwanie na przyjście małego Jezusa.
Oprócz przygotowania duchowego bardzo ważne jest także zadbanie o zewnętrzne sprawy. Należy umyć okna, wszystko gruntownie posprzątać, a potem przystroić dom. Świętowanie nie odbędzie się także bez smacznych, własnoręcznie przygotowanych potraw. Takie smakują najlepiej — zrobione z pieczołowitością, troską i miłością. Na stołach tradycyjnie powinno być 12 potraw, jako pierwsze danie serwuje się zupę rybną, grzybową lub barszcz z uszkami. Podaje się ryby pieczone i smażone (tradycyjnie karpia), ryby faszerowane i w galarecie, pierogi z grzybami, kluski z makiem, kompot z suszonych owoców oraz kutię. W wielu domach po kolacji je się również tradycyjne polskie ciasta, takie jak sernik i makowiec.
Sprawdzony przepis na uszka z kapustą i grzybami
Nie każdy dziś ma czas, aby wszystkie potrawy wykonać samodzielnie. Oczywiście można bardzo smaczne i wykwintne dania zamawiać w ulubionych lokalach gastronomicznych. Jest to nawet w czasie pandemii wskazane, w ten sposób możemy wspomóc restauracje, które mają ograniczone możliwości zarabiania. Warto choć jedno lub dwa dania zrobić np. z dziećmi w domu.
Zachęcamy Was do lepienia Uszek wigilijnych!
Składniki:
Farsz:
- kilogram kiszonej kapusty,
- dwie - trzy garście suszonych grzybów,
- dwie średniej wielkości cebule,
- sól, pieprz,
- oliwa,
- łyżka tartej bułki.
Ciasto:
- pół kilograma mąki pszennej,
- czubata łyżeczka soli,
- ciepła woda - około szklanki.
Wykonanie:
Grzyby zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości. Następnie je odcedzamy, a w wodzie, w której się gotowały gotujemy kapustę, gotujemy do stanu chrupkości, a nie rozgotowania. Kapustę odcedzamy i mocno odciskamy. Kroimy na małe kawałeczki.
Grzyby kroimy na bardzo drobne paseczki i dodajemy do pokrojonej kapusty. Na oliwie podsmażamy drobno posiekaną cebulę. Kiedy cebula będzie prawie przezroczysta, dodajemy kapustę z grzybami, tartą bułkę, sól, pieprz. Całość smażymy przez kilka minut. Następnie odstawiamy farsz do miski, aby ostygł.
Ciasto: Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy sól. W mące robimy zagłębienie i wlewamy trochę wody. Mieszamy wodę z mąką i ponownie dolewamy wodę. Wyrabiamy ciasto, powinno być zwarte i bardzo gładkie. By nabrało odpowiedniej elastyczności, należy przykryć je miską i dać "odpocząć" na co najmniej 20 minut.
Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy kawałek ciasta o wielkości pięści na możliwie najcieńszy placek. Z ciasta wycinamy kwadraty, na nie nakładam duże porcje farszu. Brzegi kwadratów smarujemy wodą i sklejamy je. By się zbytnio nie wysuszyły podczas robienia dużej ilości, gotowe uszka przykrywamy ściereczką.
Kiedy są już wszystkie gotowe, w wielkim garnku zagotowujemy dużo osolonej wody. Do wrzącej wody wrzucamy tyle uszek, by utworzyły jedna warstwę. Delikatnie mieszamy, by żadne nie przywarło do dna. Uszka gotujemy około 5 minut od czasu ich wypłynięcia.
Życzymy Wam cudownych Świąt Bożego Narodzenia!
2020-12-17