Jak przechowywać leki w witrynach i szafach chłodniczych?

Szafy chłodnicze do aptek - jak są w nich przechowywane leki?

Jak już wiesz, z powyższej części artykułu, przechowywanie niektórych leków w złych dla nich miejscach, gdzie temperatura jest zbyt wysoka, wiąże się z utratą przez te leki właściwości leczniczych. Natomiast szafy chłodnicze laboratoryjne służą do przechowywania płytek do wymazów czy szczepionek, które również mogą ulec zniszczeniu jeśli przechowywane są w nieodpowiednim dla nich miejscu. Bez wątpienia przestrzeganie reguł i zasad przechowywania leków jest prawem obligatoryjnym, które muszą przestrzegać farmaceuci, aby zapewnić swoim klientów najwyższą jakość usług i leków. Szafy chłodnicze dla farmaceutów również muszą być zakupione przez właścicieli aptek, aby leki trafiły w jak najlepszym stanie do konsumenta. Preparaty termolabilne, innymi słowy leki lodówkowe, to leki, które są podatne na działanie wysokiej temperatury. Aby zachowały swoje właściwości należy je przechowywać w temperaturze od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza. Pamiętaj, że wszystkie produkty medyczne tego typu od samego momentu wytworzenia, przez całą drogę, aż do przechowywania w aptece muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach termicznych. Lodówki termiczne do leków w których są one przewożone do aptek wyposażone są w specjalny pomiar, który mierzy temperaturę i ostrzega jeżeli jest ona zbyt wysoka. Gdy leki trafią już do apteki, to na właścicielu spoczywa obowiązek odpowiedniego przechowywania leków. Jeśli jesteś farmaceutą koniecznie sprawdź szafy chłodnicze libherr, które są produktem najwyższej jakości. Szafa apteczna libherr dostępna jest do kupienia na stronie lodo.pl po naprawdę okazyjnej cenie. Szafy libherr są to szały posiadające wysoką jakość oraz solidność wykonania. Są ponadto wyposażone w takie dodatkowe funkcje jak system alarmujący o spadku temperatury, który jest naprawdę bardzo ważny. Taka szafa chłodnicza, oprócz ich oczywistych właściwości przechowalniczych, pełni również świetny dodatek do wystroju apteki, dzięki niej apteka wygląda ładniej i jest bardziej "zapełniona". Ponadto wybierając szafę chłodniczą z przeszkloną szybką klient będzie widział jakie leki są dostępne w aptece. 

Zimny łańcuch transportowy jest niezbędny

Pod pojęciem "zimny łańcuch transportowy" kryje się nic innego jak najzwyczajniej w świcie zachowanie odpowiedniej temperatury od momentu wyprodukowania leku, do przechowywania go w aptece, po odpowiednie przechowywanie leków w domu u pacjenta. Niestety ale wielu pacjentów nie dba o sposób przechowywania leku w domu. Tak naprawdę lek, który powinien być trzymany w niskiej temperaturze, może być przechowywany w temperaturze pokojowej jedynie do dwóch godzin, po tym czasie traci swoje właściwości. Także jeśli jesteś konsumentem, apelujemy do Ciebie, abyś od razu gdy dotrzesz z lekiem do domu, umieszczał go w lodówce. Najlepiej będziesz jeśli umieścisz go na środkowej półce, z dala od ścian lodówki, pamiętaj też, żeby nie kłaść leków na drzwiach lodówki, ani w zamrażarce. Temperatura, która panuje w zamrażarce jest tak samo szkodliwa dla leków jak temperatura pokojowa.

szafy chłodnicze medyczne

Jakie leki należy umieścić w chłodnych warunkach?

Leki, które koniecznie muszą być przechowywane w szafie chłodniczej, a następnie w lodówce to:

  • szczepionki
  • antybiotyki, które mają formę zawiesiny
  • insulina
  • większość kropli do oczu
  • probiotyki (niektóre)
  • nystatyna w formie granulatu
  • płytki, które służą do wykonywania posiewu moczu

Jakie są skutki niewłaściwego przechowywania leków?

Wynikiem złego przechowywania leków jest ich utrata właściwości fizycznych, a za tym idzie fakt, że po prostu przestają działać. Czy wiesz, że insulinie może zaszkodzić nawet niewielka różnica stopni Celsjusza? Wystarczy, że ampułka insuliny przegrzeje się jedynie o dwa stopnie, a już jest nieaktywna. Niemniej jednak pamiętaj, aby insulinę przed podaniem zagrzać w rękach, ponieważ zastrzyk zimnej insuliny bywa bolesny.

Jak rozpoznać zepsute leki?

Aby rozpoznać czy lek jest świeży czy nie po pierwsze należy dokładnie przyjrzeć się jaki kolor ma. Ponadto zapach preparatu również różni się w przypadku zepsutego, a świeżego leku. W przypadku insuliny spójrz czy nie ma w niej podejrzanych kłaczków, ponieważ jest to znak jej zepsucia. Jeżeli stosujesz leki warto mieć w głowie te sygnały ostrzegawcze, ponieważ elementem skutecznego leczenia jest należyte przechowywanie leków.

2021-10-29

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.005 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl