Szafy apteczne – ratunek dla leków o specjalnych wymaganiach

Czym są szafy apteczne?

Szafy apteczne, które jednocześnie pełnią funkcję chłodniczą, to często wykorzystywane w farmaceutyce urządzenia, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie leków wymagających specjalnych warunków. Środki medyczne, wymagające stałego zachowania niskich temperatur, a często również ograniczonej wilgotności, muszą być przechowywane w specjalistycznych szafach. Powinny być przy tym odizolowane od źródeł ciepła i, o czym warto pamiętać, promieniowania słonecznego. Stała temperatura musi być w ich przypadku zachowana bez względu na aktualną porę roku. Dzięki specjalistycznym lodówkom czy szafom chłodniczym, środki farmaceutyczne, w tym leki, mogą w pełni zachować swoje najważniejsze właściwości i konsystencję.

Niewłaściwe przechowywanie leków - czym grozi?

Niektóre leki, aby zachować pełną skuteczność, wymagają odpowiedniego przechowywania, najczęściej w warunkach chłodniczych. Choć większość wyrobów farmaceutycznych może być przechowywana w temperaturze pokojowej, dla innych temperatura powyżej kilku stopni Celsjusza może być nieszcząca. Dlatego też w większości aptek znajdują się specjalistyczne szafy chłodnicze apteczne, które umożliwiają odpowiednie przechowywanie nawet tych wymagających leków.

Czym jest „zimny łańcuch transportu”?

Najprościej ujmując, pojęcie to oznacza zachowanie właściwej, pozwalającej nie utracić własności leczniczych produktu, temperatury od chwili dystrybucji, do momentu odbioru produktu przez pacjenta. Apteki mogą zapakować leki wymagające chłodu prostu z chłodzącej do specjalnego opakowania, w którym pacjent będzie mógł bezpiecznie przetransportować środek do domu. Potem preparaty medyczne powinny jednak zostać na nowo umieszczone w lodówce.

Jakie produkty medyczne wymagają szczególnych warunków przechowywania?

W niskiej temperaturze, którą zapewniają szafy chłodnicze do aptek, przechowywać można wszystkie te leki, które zachowują swoje medyczne właściwości jedynie w warunkach o obniżonej temperaturze. Należą do nich przede wszystkim:

  • Szczepionki
  • Insulina
  • Niektóre rodzaje antybiotyków
  • Wybrane krople do oczu
  • Nystatyna w formie granulatu
  • Wybrane probiotyki
  • Płytki do posiewu moczu

Co się dzieje ze źle przechowywanymi lekami?

Leki i środki farmaceutyczne, które były przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze, najczęściej po prostu tracą swoje lecznicze właściwości i stają się nieskuteczne. Na przykład jeśli chodzi o insulinę, nawet nieznaczna różnica temperatur może okazać się dla niej szkodliwa. W przypadku innych leków, podgrzanie ich wywołuje dezaktywację składników.

Nieświeże leki najczęściej zmieniają kolor i zapach, często również smak. W insulinie po jej zepsuciu pojawiają się charakterystyczne „kłaczki”, czy też zanieczyszczenia. Aby tego uniknąć, konieczne jest używanie szaf chłodzących.

Chłodząca szafa apteczna - o czym musisz pamiętać przed jej zakupem?

Obecnie można znaleźć wiele mebli, które nadają się do przechowywanie leków wymagających odpowiednio niskiej temperatury. Nie wszystkie jednak są sobie równe.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musi mieć w sobie dobra chłodziarka apteczna, jest system, który alarmuje o zmianie temperatury w urządzeniu, chroniąc przed zepsuciem leków.

Dobra szafa powinna być także solidna i wykonana z trwałych, bezpiecznych materiałów. Ważnym elementem są przeszklone drzwiczki, które ułatwiają dostęp do właściwego leku

szafy apteczne

Jaką szafę wybrać?

Jeśli chodzi o szafy chłodnicze dla farmaceutów, najlepsze będą te, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym są pojemne i pozwalają na przechowywanie większej ilości leków. Witryna chłodnicza powinna także być przeszklona, aby ułatwić wybór środków medycznych podczas sprzedaży. Jednym z przykładów takiej chłodziarki jest szafa chłodnicza liebherr, która spełnia wszystkie z tych wymagać. Szafa apteczna liebherr nie tylko pozwala zachować świeżość i skuteczność przechowywanych w niej leków, ale także ułatwia ich organizację.

Gdzie kupić szafę chłodniczą do apteki?

Wybór odpowiedniego mebla do przechowywania produktów w niskiej temperaturze powinien być przemyślany, ponieważ tego typu sprzęty najczęściej zostają z nami na dłuższe lata. Dlatego też decydując się na zakup, warto skorzystać z ofert sprawdzonych sklepów, które mają doświadczenie w branży produktów chłodniczych i farmaceutycznych. Wiele firm oferuje zakup wybranych mebli online, bez wychodzenia z domu.

Na korzyść sklepu przemawia często fakt, że w swoim asortymencie posiada on różne rodzaje urządzeń zachowujących niską temperaturę, takich jak choćby szafy chłodnicze laboratoryjne, czy szafy chłodnicze przeszklone. Im większy asortyment, tym większe bowiem prawdopodobieństwo, że wybrany przez nas sklep zaoferuje nam pełnowartościowy, dobrze wykonany produkt w przystępnej cenie.

2022-01-05

Copyright 2015 LODO. Wszelkie prawa zastrzeżone

Czas generowania: 0.047 sek

Projekt: www.8k.com.pl

Wykonanie: www.kotnis.pl